fbpx

Mapa myśli lub rybka – łatwo i za darmo

Jest program XMind, który pozwala na łatwe tworzenie schematów o strukturze mam myśli a nawet słynnej rybki Ishikawy. Tworzenie jest łatwe i przyjemne a powstałe ilustracje niesłychanie efektowne. Co prawda jest cienka granica między efektowne a efekciarskie, ale to już pozostawiam waszemu wyczuciu i wykorzystaniu narzędzia tam, gdzie jest to sensowne.

Co więcej program XMind jest również w wersji „portable” (przenośnej) co oznacza, że możecie nagrać go sobie na pendrive i używać na dowolnym komputerze bez instalowania i zapychania rejestru systemowego. Do rzeczy.

Gdzie znaleźć?

Program XMind znajdziecie na stronie http://www.xmind.net. Występuje on w wersji darmowej oraz płatnej, które różnią się możliwościami. Jednak trzeba przyznać, że darmowa wersja jest naprawdę bogato wyposażona i powinna wystarczyć do wielu zastosowań. Nie znalazłem nigdzie informacji, że  nie można używać wersji darmowej do celów komercyjnych – jeśli ktoś z was znalazł, to proszę o komentarz.

Oczywiście pliku z programem szukamy pod hasłem downloads w górnym menu strony.

Mamy do wyboru dwie możliwości – pobrać wersję instalacyjną dla swojego systemu (Windows, MacOS lub uniksowe Debian/Ubuntu) lub pobrać wersję portable – czyli przenośną do użycia na dowolnym z wymienionych systemów bez instalacji. Ja wybieram przenośną, bo nie chce za dużo instalować na komputerze.

Uwaga – oprogramowanie działa w środowisku Javy. Prawdopodobnie zadziała na twoim komputerze, jednak może się okazać, że trzeba zainstalować dodatkowo tzw. silnik Javy – Java Runtime Environment – darmowy i łatwo dostępny w sieci. W przypadku wersji portable chyba silnik Javy nie wymaga instalacji, ale głowy nie dam, bo nie łatwo mi znaleźć komputer bez tego oprogramowania, żeby sprawdzić czy działa.

Po zainstalowaniu lub uruchomieniu wersji przenośnej zostaniecie poproszeni o podanie swojego XMind ID, więc trzeba sobie założyć konto. Można to zrobić nie wychodząc z XMind.

Rozwiązanie problemu z polską literą „ń” w XMind

Trzeba jeszcze zrobić mały myk, bo autorzy programu wykorzystali jako skrót klawiaturowy Ctrl_Alt_N, przez co uniemożliwili wpisywanie polskie litery „ń”. Na szczęście jest to proste do naprawienia.

Wchodzimy do menu EDIT > PREFERENCES i znajdujemy zakładkę KEYS. Są tam wszystkie skróty programu. Wyszukujemy skrót  Ctrl_Alt_N (można sobie pomóc okienkiem wyszukiwania).

Teraz zaznaczamy skrót Ctrl+Alt+N i wybieramy przycisk Unbind Command – czyli likwidujemy powiązanie pomiędzy tym skrótem a komendą, którą do niego przywiązano.

Podsumowanie

Mapy myśli i podobne schematy mogą być niesłychanie użyteczne w prowadzeniu zajęć. Program pozwoli je łatwo nagrać jako obrazek i włożyć do PowerPointa.

Jest wiele programów do mapowania myśli – część z nich to darmowe rozwiązania (np. Freemind – nieco niestety brzydszy od XMind) lub też komercyjne z chyba najbardziej znanym MindManagerem, który co prawda kosztuje sporo, ale też ma nieporównywalnie większe możliwości. Są też serwisy sieciowe (o tum może w jednym z kolejnych postów).

XMind wydaje się rozsądnym rozwiązaniem dającym ładne obrazki, rybkę Ishikawy w pakiecie i w dodatku z wersją portable.

Poniżej rybka – nie zwracajcie uwagi na treść, bo wpisałem na szybko co mi ślina na język przyniosła, żebyście zobaczyli jak to wygląda.

VN:F [1.9.20_1166]
Oceń artykuł:
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
Mapa myśli lub rybka – łatwo i za darmo, 10.0 out of 10 based on 2 ratings

← Poprzedni wpis

Następny wpis →

3 komentarze

 1. Dziekie za przypomniene o XMindzie i Prezi, kiedys widzialem jak te instrumenty dzialaja, ale nic nie zrobilem. Teraz akurat najlepszy czas na dzialania praktyczne.

  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. XMind niestety nastawiony na komercję i wiele funkcji zablokowanych, a wersja PRO tak licencjonowana że co roku trzeba płacić

  Z darmowych znany już od lat Freemind ma sporo możliwości – jednak odrzucający na wstępie interfejs nie zachęci wszystkich do korzystania z niego.

  Ostatnio znalazłem inny ciekawy darmowy program.
  Stosunkowo nowy Blumind – powstał w 2011 i się rozwija
  Jest nawet wersja polska: http://blumind.pl/

  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *