fbpx

Pecha Kucha – szablon PowerPoint z licznikiem czasu

Co jakiś czas spotykam się ciekawą formułą prezentacji jaką jest japońska Pecha Kucha. Formuła ta wymyślona podobno w 2003 roku polega na prezentacji 20 slajdów po 20 sekund każdy. To podobno buduje dobrą dynamikę prezentacji, długość (6 minut 40 sekund) i skupienie uwagi.

Przygotowując taką właśnie prezentację ustawiłem automatyczną długość wyświetlania slajdu na 20 sekund, dzięki czemu automatycznie slajdy się zmieniały co 20 sekund. Zauważyłem jednak, że przeszkadza mi fakt, że nie wiem dokładnie kiedy zmieni się slajd. To taki relatywizm czasu, że tracisz poczucie czasu podczas wystąpienia. Dlatego wstawiłem na każdy slajd mały licznik czasu, który pokazuje upływ czasu.

Pobierz sobie załączony plik szablonu i wykorzystaj w swojej prezentacji Pecha Kucha. Możesz zmieniać co chcesz, byle pozostawić:

 • ustawienia przejścia slajdów (automatycznie po 20 sekundach)
 • obrazek z licznikiem, który odlicza 20 sekund

Pobierz plik: Pecha Kucha.pptx (371 KB)

 

VN:F [1.9.20_1166]
Oceń artykuł:
Rating: 7.3/10 (16 votes cast)
Pecha Kucha – szablon PowerPoint z licznikiem czasu, 7.3 out of 10 based on 16 ratings

← Poprzedni wpis

Następny wpis →

4 komentarze

 1. Niestety ale działa tylko pusty szablon. Po wklejeniu zdjęć czas się nie odmierza. Szkoda.

  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0 (from 4 votes)
  • Sławomir Łais

   Nie zauważyłem takiego przypadku. Po wstawieniu zdjęć działa tak samo. Ważne, żeby wstawionymi zdjęciami nie zasłonić licznika, poza tym u mnie działa prawidłowo.

   VN:F [1.9.20_1166]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 2. Po co tu wielkie pole na tekst, jeżeli zasada mówi, że w systemie Pecha Kucha na slajdach nie ma tekstu? Podpisy do zdjęć można zrobić metodą „wstaw tekst”.

  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Sławomir Łais

   W miejsce w szablonie można wstawić różne rzeczy – również obrazki. Szczerze powiedziawszy pozostawiłem typowe układy slajdów w szablonie, więc można również zmienić układ slajdu (na przykład na „Tylko tytuł”) lub po prostu skasować tę ramkę i zbudować slajd wg własnego uznania.
   Uwaga, oczywiście słuszna – starajmy się nie wstawiać za dużo tekstu na slajdy, szczególnie w Pecha Kucha. Warto przeczytać książkę „Zen prezentacji” (Garr Reynolds).

   VN:F [1.9.20_1166]
   Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *