Dilbert to znana postać rysowana przez Scotta Adamsa w komiksach dotyczących najczęściej życia biurowego. Już jest strona, na której możesz łatwo wyszukiwać komiksy na każdą okazję. Jest też jasno wyjaśnione na jakich zasadach możesz używać ich w swoich materiałach czy prezentacjach. Licencjonowanie nie jest za darmo, ale czasami dobry komiks odniesie większy efekt niż inna ilustracja lub jej brak.

Kilka komiksów

Oto kilka wyszukanych przeze mnie komiksów pod hasłami learning i prezentacja – trochę na zachętę a trochę do refleksji i złapania dystansu, który w naszym zawodzie jest bezcenny.

Dilbert.com

A czy ty będziesz moją parą?

Dilbert.com

Najważniejsze jest nastawienie – pracuję nad tym…
Dilbert.com
Może warto się zastanowić co na slajdach, a co w materiałach drukowanych?

Jak tego używać?

Trzeba wejść na stronę http://dilbert.com/ i skorzystać z wyszukiwarki lub przeglądać komiksy jak leci. Przy każdym komiksie jest przycisk „Licence Me”, dzięki któremu dowiesz się dokładnie jak i za ile możesz licencjonować obrazki do użycia. Myślę, że licencja wykorzystania do 200 osób (kilka ładnych grup szkoleniowych) za niecałe 20 dolarów jest do rozważenia (chyba, że masz talent i twoja godzina pracy jest tańsza niż 20 USD).

Teoretycznie ten serwis internetowy pozwala tworzyć tzw. mash-up’y, czyli komiksy z własnym tekstem, ale nie udało mi się tego użyć w sposób, który pozwoliłby mi wyszukać i zmienić (np. przetłumaczyć) wybrany przeze mnie rysunek. Chyba jeszcze jest niedopracowana ta opcja, albo za mało intuicyjna dla mnie.

Co prawda opcja embed, która teoretycznie pozwala umieszczać komiksy na swoim blogu jest zwalona i generuje nie działający kod (trzeba ręcznie poprawić), ale myślę z nieukrywanym przekąsem, że tam gdzie chodzi o opcje płatne wszystko zadziała. Have fun and bring some fun to your learners.

Przy okazji – jak zrobić własny komiks opisywałem wcześniej we wpisie: Wizualizacja na szkoleniu – stwórz własny komiks.

VN:F [1.9.20_1166]
Oceń artykuł:
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)