fbpx

Automatyczne rozmieszczanie tekstu na stronach w MS Word

Często pracuję z materiałami szkoleniowymi i widzę, że niektórzy strasznie się męczą z upilnowaniem by tekst dobrze układał się na stronach.

Niepotrzebnie – wystarczy tylko użyć odpowiednich, choć jak widzę rzadko znanych, opcji Worda, żeby edytor robił większość roboty za nas.

W przypadku dłuższych dokumentów, jak materiały szkoleniowe, to po prostu konieczność.

Typowy problem: tytuł rozdziału został na poprzedniej stronie

Jeśli w takim przypadku podsuwasz tytuł Enterem, żeby przeszedł na następną stronę lub wstawiasz znak końca strong, to nie rób tego więcej. A to dlatego, że jeśli ktoś będzie edytował te materiały, to twoja ręczna interwencja zemści się w najmniej oczekiwanym momencie. Nagle twój Enter lub znak końca strony znajdzie się na początku lub w środku strony i będzie to nieprofesjonalnie wyglądało.

Wystarczy wskazać edytorowi tekstu, że tytuł rodziału ma być zawsze doklejony do następnego akapitu i edytor sam będzie dbał o unikanie takich sytuacji.

Najłatwiej zrobić to wchodząc w zaawansowane ustawienia Akapitu. Po kolei:

 • zaznaczamy akapit, który niepotrzebnie zostaje na końcu strony (w tym przypadku tytuł rodziału) lub umieszczamy kursor w jego obrębie,
 • w Word 2007 klikamy prawym klawiszem myszy i wybieramy opcję akapit (w każdej wersji Worda jest dostęp do opcji akapitu – w tych starszych w menu Formatowanie),
 • Wybieramy zakładkę „Podziały wiersza i strony”,
 • Włączamy opcję „Razem z następnym” i po naciśnięciu OK wszystko działa – od teraz akapit będzie sklejony z następującym po nim tekstem.

To jest właśnie miejsce, w którym ustawiamy zachowanie Worda wobec wybranego (lub wybranych akapitów). Są tam opcje:

 • Kontrola bękartów i wdów. Chodzi o ostanie lub pierwsze (najczęściej krótsze) wiersze poszczególnych akapitów. Zostaw to włączone!
 • Razem z następnym. Nakazuje przykleić akapit do następującego po nim tekstu (akapitu). Często stosowane w nagłówkach rozdziałów.
 • Zachowaj wiersze razem. Word będzie przenosił cały akapit tak, by w miarę możliwości był na jednej stronie. Czasami stosuje się to przy cytatach lub tekstach, które powinny być widoczne w całości na jednej stronie.
 • Podział strony przed – nakazuje wstawić przed dany akapit znak końca strony, czyli po porstu zawsze przenosić akapit na nową stronę. Stosowane czasami w najgłówniejszych tytułach.

Zastosowanie do stylów

Ręczne ustawianie jak ma Word traktować dany akapit przy rozkładaniu tekstu na strony to dopiero początek automatyzacji.

W definicji stylów (używasz stylów, prawda?) można używać dokładnie tych samych opcji związanych z rozkładaniem tekstu na stronach. Ja najczęściej ustawiam „Razem z następnym” dla wszystkich nagłówków, natomiast ręcznie ustawiam tę opcję dla krótkich akapitów poprzedzających wypunktowania, jak w na ilustracji poniżej.

Pamiętajmy po co to robimy: żeby tekst dobrze się układał nawet jeśli będziemy coś zmieniać w treści.

Dzieki temu unikniemy kłopotów, a nasze materiały będą zwasze profesjonalnie wyglądały – przynajmniej w kwestii podziału na strony.

VN:F [1.9.20_1166]
Oceń artykuł:
Rating: 9.9/10 (32 votes cast)
Automatyczne rozmieszczanie tekstu na stronach w MS Word, 9.9 out of 10 based on 32 ratings

← Poprzedni wpis

Następny wpis →

7 komentarzy

 1. Pomogło. Dzięki.

  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0 (from 4 votes)
 2. Word nie usuwa automatycznie bękartów. Artykuł jest niepotrzebny.

  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: +2 (from 14 votes)
  • Sławomir Łais

   Nie rozumiem tego komentarza. Cały czas z powodzeniem korzystam z opisanych w artykule opcji Worda. Poproszę o rozwinięcie myśli.

   VN:F [1.9.20_1166]
   Rating: 0 (from 8 votes)
 3. Artykuł pomocny, ale jeśli tekst ma wyglądać profesjonalnie, należy też poprawić błędy interpunkcyjne.

  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Sławomir Łais

   Dzięki za uwagę i wsparcie. Jeśli twoja uwaga dotyczy błędów w tekście artykułu to byłbym wdzięczny za wskazanie, gdzie dostrzegasz błędy. Z góry dziękuję.

   VN:F [1.9.20_1166]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 4. Myślę, że każda pomoc jest potrzebna, a jak komuś nie przyda się, to po co zniechęcać autora?

  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *