fbpx

Wyjmij obrazki z pliku Word w pełnej rozdzielczości jednym ruchem

obrazki z wordaPrzygotowując materiały szkoleniowe lub inne publikacje często mam potrzebę wyjęcia z dostarczonego pliku Word obrazków w pełnej rozdzielczości. Szczególnie jeśli materiały mają być dalej przetwarzane do profesjonalnego wydruku lub do wykorzystania w e-learning. Można to zrobić szybko i sprawnie.

Niedawno pracowałem w projekcie, w którym budowano dość solidne materiały szkoleniowe, które na przestrzeni 150 stron zawierały kilkaset obrazków. Materiały dotyczyły umiejętności korzystania z aplikacji komputerowej, więc tzw. screen-shotów było tam w opór. Materiały miały być poskładane do wydruku bardziej profesjonalnego niż wydruk drukarkowy.

Po dostarczeniu materiałów poproszono mnie o dostarczenie samych ilustracji osobno, bo te, które graficy znaleźli w pliku Worda „się nie nadawały”. Najwyraźniej graficy po prostu kopiowali je tak jak są wyświetlone w Wordzie. Rzeczywiście jest tak, że MS Word wyświetla obrazki w zmniejszonej rozdzielczości, bo nawet wklejona duża ilustracja jest zmniejszana tak, by mieścić się na kartce. Jednak Word przechowuje oryginał obrazka i można do niego dotrzeć opcją „Resetuj obraz”, która jest dostępna w opcji formatuj obraz (po kliknięciu prawym klawiszem myszy na obrazku).

Jednak w przypadku kilku obrazków klikanie na każdym z nich i zmiana jego parametrów przed skopiowaniem jest dość pracochłonne.

Poskarżyłem się na trudny los przyjacielowi, z branży wydawniczo-reklamowej, czyli prosto z frontu walk z różnie poskładanymi plikami Word. Jego doświadczenie ma się do mojego, jak rutyna żołnierza spod Stalingradu do wyobrażeń początkującego oficera sztabowego.

Okazało się, że można wyjąć wszystkie obrazki z pliku Word w pełnej rozdzielczości właściwie jednym ruchem – bez względu na liczbę tych obrazków.

UWAGA – to jest tzw. killer tip. Na takie tricki można poderwać co inteligentniejsze jednostki płci przeciwnej (lub tej samej jak ktoś woli).

Po kolei.

Po pierwsze – robimy sobie kopię pliku z dokumentem Worda. Doświadczony informatyk robi wszystkie złożone operacje (z wyjątkiem wychowywania dzieci) na kopiach. Jak coś pójdzie nie tak, to można wrócić do oryginału.

Następnie zmieniamy nazwę pliku tak, by rozszerzenie było ZIP. Na przykład plik „Dokument.docx” zamienimy na „Dokument.zip”. Okazuje się bowiem, że plik Worda, to tak naprawdę archiwum zip, tyle, ze z innym rozszerzeniem.

zmien

Następnie rozpakowujemy archiwum i zaglądamy do jego wnętrza. Wchodzimy w obecny tam folder „word” i dalej w „media”.

foldery

I proszę bardzo – w środku są wszystkie obrazki użyte w pliku Worda i to w oryginalnej rozdzielczości w jakiej je wklejano. Można je jednym ruchem skopiować.

Ta metoda działa na pliki docx, które pojawiły się wraz z Word 2007 – pliki doc są inaczej zbudowane.

VN:F [1.9.20_1166]
Oceń artykuł:
Rating: 9.4/10 (18 votes cast)
Wyjmij obrazki z pliku Word w pełnej rozdzielczości jednym ruchem, 9.4 out of 10 based on 18 ratings

← Poprzedni wpis

Następny wpis →

3 komentarze

 1. Janusz Oziom

  Dołożę podobny tip odnoszący się do starszych wersji Worda – oprócz domyślnego formatu „doc”, Word może przy pomocy komendy „zapisz jako”, zapisać nasz dokument jako plik „html” – efekt jest taki, że otrzymujemy katalog zawierający czysty tekst w pliku html i podkatalog o nazwie „images” ze wszystkimi grafikami użytymi w dokumencie.

  Jako ciekawostkę dodam, że identyczna operacja jak przedstawiona w artykule na plikach docx, działa również w odniesieniu do popularnego formatu ebooków ePUB. Rozszerzenie epub zmieniamy na zip, rozpakowujemy i otrzymujemy otwartą strukturę elektronicznej książki, czyli tekst w formacie html, metadane (autor, wydawca, itp.) oraz ilustracje…

  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: +3 (from 3 votes)
 2. A ja to zrobiłem ciut prościej.
  Stanąłem na pliku .docx i kliknąłem prawym przyciskiem. System od razu rozpoznał, że to plik spakowany (nie musiałem zmieniać nazwy) i podmenu kontekstowe programu 7-zip zaproponowało mi wypakowanie plików, akturat do folderu będącego nazwą pliku .docx.

  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 3. Można też zapisać do Web

  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: +1 (from 1 vote)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *