Statystyka nie jest nudna – to kwestia prezentacji
20 marca 2011Moja poranna gazeta – zrób sobie swoją dzięki RSS
5 kwietnia 2011Wczoraj wieczorem odbył się EduCamp – taka konferencja dla elearningowców. O merytoryce w konferencji może w dalszych wpisach (nie lubię pisać o tym na gorąco), jednak zobaczyłem błysk zainteresowania i nieco poruszenia wśród siedzących w pobliżu kobiet w kwestii narzędzia do prezentacji użytego przez jednego czy dwóch prelegentów, więc o tym mogę na gorąco napisać.
Program ten pokazuje prezentację nie jako kolejne slajdy, ale jako fragmenty jednego schematu, a przy tym bardzo efektownie przybliża poszczególne obszary za pomocą animacji flashowych. Efekt jest cool. Trzeba zobaczyć.
Było to nic innego jak PREZI. Dość fajny pomysł na robienie prezentacji. Samą prezentację tworzy się online na stronie serwisu, a następnie można ją zgrać na komputer w postaci pliku flasha. Można też odtworzyć online.
Fajna jest możliwość definiowania poszczególnych widoków (w istocie są to zbliżenia) oraz tak zwanej ścieżki, którą będzie przebiegała prezentacja. Dzięki animacjom kolejnych przejść, które obejmują również oddalenia, oglądający postrzega prezentację jako jedną całość, narysowaną na wielkim ekranie. To wzmacnia poczucie logiki wewnętrznej prezentacji (chyba, że nie mamy do czynienia z takim pojęciem w przypadku niektórych dzieł).
Serwis oferuje swoje usługi w wersji bezpłatnej – wtedy trzeba się zgodzić, że prezentacje będą publicznie dostępne, co więcej – firma Prezi i reszta świata będą miały prawo do przetwarzania i ponownego używania treści zawartych w prezentacji. Dokładnie opisane jest to w TOS – http://prezi.com/terms-of-use/ oraz pokazane za pomocą prezentacji… oczywiście prezi.
Jeśli ktoś chce zachować prezentacje tylko dla siebie i swoich uczestników, to powinien zdecydować się na wersję płatną – niestety jest to abonament roczny (59$ rocznie). Można też być abonentem wersji Pro, która daje również edytor offline za 159$ rocznie. Znalazłem też informację, że są licencje „edukacyjne” dla „aktywnych nauczycieli i studentów”. Jeśli ktoś dokładnie to rozpracuje, to będziemy wdzięczni za komentarz.
Myślę sobie, że ciekawa forma prezentacji, choć nie zastąpi samego przekazu, to może go bardzo uatrakcyjnić. Mój przyjaciel wspomniał ostatnio, że samo użycie XMind (pisałem: „Mapa myśli lub rybka…„) podczas prezentacji sprzedażowej znacząco podniosło szanse na sprzedaż (cytat: „klientowi spadły kapcie z wrażenia”) i podobnie jest z Prezi – nie ma wątpliwości, że robi wrażenie.
Trochę niepokoi, że koncentracja słuchacza jest na pytaniu „a jak to jest zrobione?”, ale to lepiej niż brak koncentracji w ogóle.
Poza tym widziałem prawdziwy błysk zainteresowania na konferencji. W czasach, gdy coraz trudniej zaimponować dziewczynie dobrym samochodem (drogo), lub ciętym dowcipem (trzeba myśleć i być ostrożnym z sarkazmem) takie narzędzie „ery iphona” (estetyka does matter) warto mieć pod ręką. Ja w każdym razie ja na pewno dodam do swoich narzędzi prezentacyjnych: +5 do lansu i +2 do zainteresowania.
21 Comments
Licencja edukacyjna wymaga użycia adresu e-mail powiązanego z uczelnią – może być też stary. Ja już studentem nie jestem, ale pocztę z tego adresu odbieram i zadziałało. Licencja edukacyjna daje wersję enjoy za darmo a wersję pro za 59$.
Ogólnie bardzo polecam to narzędzie, ale żeby zrobić coś naprawdę fajnego to potrzeba znacznie większej wprawy niż przy ppt 🙂
Dziękuję, że sprawdziłeś.
Pod koniec maja czeka mnie konferencja na 190 osób! Będę opowiadać o projekcie innowacyjnym i pomyślałam sobie, że forma prezentacji nie może być standardowa. Prezi super tu pasuje. Zobaczymy, czy starczy mi zapału do przygotowania tego co chce powiedzieć z supportem Prezi? Ale jak piszesz nie jest takie trudne. Na educampie faktycznie zrobiło to na mnie wrażenie, ale tu był też czynnik dwóch prelegentek (z naciskiem na „entek”). Dużo się działo. Mineło 1.5 miesiąca, a ja nadal pamietam o czym był wykład! To chyba duży sukces, bo szybko sie nudzę i nie mam zbyt dobrej pamięci. Prezi przyciąga uwagę. Oby, bo treść mojej prelekcji wydaje się być dość nudna 🙂 Ja daję +5 dla lansu i +5 dla zainteresowania.
Myślę, że jeśli Twój projekt daje się narysować jako jakiś fajny schemat, to tym bardziej warto użyć Prezi. Ja zrobiłem jeden schemat na konferencję i nie zajęło to jakoś więcej czasu niż chciałbym to ładnie zrobić w PowerPoint.
Przy okazji sprawdziłem, że pilot, który pozwala zdalnie przerzucać slajdy w PowerPoint działa również z Prezi. Niby to oczywiste, ale lepiej zawsze sprawdzić.
Na początku października we Wrocławiu i w Warszawie będą organizowane przez ekspertów z Prezi i ABC/Poland szkolenia z Prezi. Z chęcią prześlę więcej informacji!
Pozdrawiam!
Justyna
Witam,
mam pytanie. Czy istnieje możliwość podłożenia ścieżki dźwiękowej pod prezentacje w Prezi ? W jaki sposób mogłabym zapisać ową prezentację w formacie *avi ?
Pozdrawiam serdecznie,
Aga.
Z tego co wiem, to w prezi nie ma tych opcji – format zapisu to wykonywalny Flash lub format prezi. Oczywiście zawsze zostaje możliwość zrobienia screencastu – czyli puszczenia prezentacji i nagrania „zapisu ekranu” w formie filmu (np. Adobe Captivate). Nie jest to może szczyt efektywności, filmik będzie dość spory (ekran ma dużą rozdzielczość), ale powinno zadziałać.
Podkład muzyczny pewnie można dodać w programie, który zapisuje to co dzieje się na ekranie lub w jakimś edytorze wideo – choćby w Windows Movie Maker.
Nie czytałem licencji pod kątem tego czy wolno tak przetwarzać Prezi – jeśli zamierzasz upublicznić wynik swojej pracy, to warto jeszcze rzucić okiem czy nie ma ograniczeń natury prawnej, a już na pewno trzeba to sprawdzić jeśli zamierzasz wziąć pieniądze za taki filmik.
Rozumiem i dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam :).
MAM PROBLEM Z PREZI – ZROBILAM PREZENTACJE DLA KOELZANKI W PREZI NA LEKCJE – DALAM PODKLAD MUZYCZNY, ALE JEJ SIE NIE SPODOBAL I CHCIALA COS INNEGO. EFEKT JEST TAKI, ZE TERAZ MA 2 PIOSENKI GRANE JEDNOCZESNIE I NIE MOGE TEGO ZMIENIC. JAK TO ZROBIC?
BLAGAM O POMOC.
DZIEKI
Napisz może jak wstawiłaś ten dźwięk. Nie jestem fachowcem od Prezi, ale może któryś z czytelników bloga będzie potrafił pomóc.
Nie pisz, proszę, wersalikami – to niepotrzebne wyróżnienie.
Heyka
mam pytanie o komercyjne wykorzystanie Prezi. Czy cos wiecie na ten temat. Zakup licencji szkolenia z aplikacji. Bede wdzieczny za info
Pozdrawiam
Od 2 dni uzywam PREZI on line i naparwde jest świetny. Mam problem z wstawieniem wykresów z Excela do mojej prezentacji. Wiecie jak to zrobic? Jest prezentacja w internecie, ale akurat tych opcji nie ma w swoim Prezi, czy to oznacza ze wstawianie wykresow jest tylko w wersji platnej? A moze mozna samemu zrobic wykresy w prezi?
ja po prostu zapisałem wykres z Excela jako jpg i w takiej formie wstawiłem do Prezi
Najszybciej jest wstawianie wykresów w postaci grafik. Opcja eksportu wykresu jako grafiki jest zarówno w Excelu jak i Power Point.
Czasami opłaca się wstawić wykres jako PDF. Niektóre jego wartości masz wtedy w postaci krzywych – czyli możesz się robić zoom bez ryzyka pojawienia się pixeli. Najprościej jest zrobić wtedy wykres w Power Poincie i zapisać go jako PDF.
mam pytanie jeśli ściągnąłem wersję próbną i zrobiłem prezentację a następnie zapisałem ją w formacie prezi i jak wyślę tą prezentację do kogoś to czy ten ktoś musi miec również program prezi na komputerze?czy plik otworzy mu sie wtedy za pomocą innego programu?
Twój odbiorca nie musi mieć zainstalowanego programu pod warunkiem, że:
a) prześlesz mu wersję „portable prezi” (działa na Windows oraz OS)
b) prześlesz mu linka do wersji online
Jeżeli wysłałeś w formacie pliku „.pez” – to odbiorca będzie mógł ja uruchomić jedynie po zainstalowaniu sobie wersji desktopowej.
Jeżeli prezentacja nie jest zrobiona online tylko poprzez Prezi Desktop, to jak się ma kwestia zapisania tej wersji desktopowej, gdy do wyboru jest tylko format .prezi, a więc nie otworzy się to na innym komputerze bez tego programu?;/
Jedyną opcją jest zabranie swojego komputera na prezentację?
Nie mam już Prezi w wersji komercyjnej.
Z tego co pamiętam można wyeksportować prezentację w postaci przenośnej – nazywa się to chyba portable. To można odtworzyć na innym komputerze. Można też pokazywać prezi bezpośrednio z serwisu internetowego, jeśli jest połaczenie.
Zapraszam do zapoznania się z szablonami Prezi na http://www.ziload.com Dla osób, które są zapisane do newslettera udostępniamy darmowe szablony 🙂 lub http://www/presente.pl jeśli potrzebujecie indywidualnej prezentacji Prezi
Zrobiłam prezentację w prezi online. W trybie edytowania wszystko wygląda w porządku, jednak podczas prezentacji znika prawie cała grafika (obrazy, tło wygląda inaczej).
Jakieś wskazówki? 🙂
Aż tak dobrze prezi nie znam – to może być wiele przyczyn zarówno z Prezi jak i z przeglądarką internetową. Myślę, że trzeba się skontaktować ze wsparciem technicznym Prezi.