Praca koncepcyjna, dzięki której nasza praca nie jest nudna, wymaga użycia odpowiednich narzędzi. Jednym z nich jest tzw. mapa myśli wymyślona przez Tony’ego Buzana. Jest wiele aplikacji do mind-mappingu, a ostatnio wpadła mi w oko strona http://www.spiderscribe.net/. Jest to oprogramowanie mapy myśli tworzonej online z możliwością współdzielenia map przez kilka osób.

Oprogramowanie jest darmowe w wersji beta. Nie wiadomo co będzie dalej.

Program ma ładny wygląd i jest bardzo fajny w użyciu. Można tworzyć mapy myśli zawierające teksty, obrazki, podpięte dokumenty a nawet fragmenty map geograficznych i informacje o wydarzeniach. Tworzenie map jest dość intuicyjne. Mozliwości dostosowywania wyglądu dość przyzwoite – można zmieniać kolory, czcionki… Jak na oprogramowanie do pracy koncepcyjnej w zasadzie wystarcza.

Bardzo dobrze rozwiązana jest kwestia współdzielenie map – można mapę udostępnić do edycji lub tylko do oglądania. Można to zrobić za pomocą linku (każdy, kto go pozna wejdzie na mapę) lub za pomocą przypisania uprawnień do konkretnych adresów email.

Utworzoną mapkę myśli można wyeksportować do pliku graficznego (jpg, png) i wstawić na przykład do prezentacji powerpoint. Można też ją wydrukować z poziomu aplikacji.

Lektura warunków użytkowania TOU (Terms of Use) wskazuje, że oprogramowanie jest darmowe w wersji beta. Nie jest napisane co będzie dalej, więc można korzystać z aplikacji, ale trzeba mieć świadomość, że może kiedyś stanie się ona serwisem płatnym.

No cóż – korzystajmy póki działa. Myślę, że darmowość i możliwość współpracy nad mapą myśli uzasadniają zainteresowanie tym narzędziem.

VN:F [1.9.20_1166]
Oceń artykuł:
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)