Chmura tagów to efektowna i nowoczesna forma wizualizacji zagadnień opisywanych wieloma różnymi pojęciami. Teraz możesz automatycznie zbudować chmurę pojęć na podstawie fragmentu tekstu.

Chmura tagów to ilustracja przedstawiająca losowo ułożone wyrazy pobrane z zadanego tekstu. Wielkość wyrazów na ilustracji nie jest przypadkowa – odzwierciedla ona częstotliwość z jaką wyraz pojawia się w zadanym tekście.

Tekst, który zostanie przeanalizowany możemy wziąć z wielu źródeł – na przykład użyć jakiegoś artykułu lub fragmentu materiałów szkoleniowych.
Jeśli chcemy przygotować chmurę z konkretnymi wyrazami, to najprościej po prostu wpisać te wyrazy pilnując by te ważniejsze były wpisane po kilka razy.

Ilustracja umieszczona w tym artykule została stworzona za pomocą serwisu internetowego wordle.net, który jest jednym z lepszych tego typu – pozwala na dużą kontrolę nad wyglądem chmury i potrafi z tekstu odcedzić polskie zaimki i takie tam śmieci.

Stworzoną ilustrację możesz zapisać w serwisie wordle.net (będzie wtedy dostępna dla innych użytkowników) lub wykopiować jako obrazek z monitora poprzez wykonanie zrzutu ekranu – na przykład klawiszem PrtScr.

Licencja jest typu CC (creative commons). W tym przypadku autorzy pozwalają na używanie wykreowanych ilustracji do dowolnych, również komercyjnych celów, pod warunkiem, że wyraźnie zostanie zaznaczone, że ilustracja została stworzona przez serwis http://www.wordle.net/.

VN:F [1.9.20_1166]
Oceń artykuł:
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)