Jak opanować złe przenoszenie wyrazów w MS Word

Przyjęte jest, że w drukowanym dokumencie zostawianie jednoliterowych wyrazów na końcu wiersza jest niepoprawne, a niestety często zdarza się tak, że właśnie wyrazy typu „i”, „w” lub „z” automatycznie pojawiają się własnie na końcu wiersza. Szczególnie źle może to wyglądać przy tekście wyrównanym do obu stron kartki.

Widziałem już różne metody radzenia sobie z tym problemem, takie jak ręczne wstawianie znaku końca akapitu (Enter) czy ręczne wstukiwanie dodatkowych spacji przed jednoliterowcem.

Jeżeli to robicie, to zaprzestańcie, bo to grozi jeszcze większym bałaganem. Przede wszystkim wystarczą dowolne zmiany w tekście, jego formacie, układzie czy nawet zmiana marginesów by taka proteza zepsuła tekst. Enter wstawiony niby na końcu linii pojawi się nagle w najmniej oczekiwanym miejscu (np. w środku wiersza).

Twarda spacja

Jest na to sposób, który nazywamy twardą spacją i uzyskujemy go naciskając klawisze Control, Shift i Spacja. CTRL + SHIFT + SPACE Spacje, które wstawiamy na codzień klawiszem spacji, to tzw.  miękkie spacje.

Przykład

Pozostawienie miękkiej spacji pomiędzy wyrazami „w” i „grudniu” powoduje, że MS Word zbliżając się do końca wiersza przenosi drugi wyraz do kolejnej linii, co nie jest zbyt poprawne i często razi czytelników.


Wykorzystanie „twardej spacji” powoduje, że edytor zbliżając się do końca wiersza przenosi obydwa wyrazy „w” i „grudniu” razem.

Wstawienie twardej spacji jest znakiem dla edytora tekstu, że takiej spacji nie można dzielić i rozszerzać, dlatego wstawienie jej pomiędzy krótkie słowo a następujący po nim wyraz spowoduje, że jednoliterowiec będzie się trzymał swojego następcy.

Analogiczna sytuacja z „-„

Podobnie rozwiązuje się problem z niefortunnie przenoszonym znakiem „-” (tzw. dywizem) jak na przykład w wyrazie e-learning.

W tym przypadku zastępujemy normalny znak „-” tzw. twardym dywizem, czyli analogicznie CTRL + SHIFT + „-„.

I uzyskujemy pożądany efekt:

Moja praktyka

Z lenistwa czy zapomnienia nie stawiam „twardych” znaków w każdym miejscu, które by tego wymagały. Jednak, gdy tylko zauważę, że jednoliterowiec wskoczył na koniec linii, to wiem jak szybko to poprawić.

VN:F [1.9.20_1166]
Oceń artykuł:
Rating: 9.1/10 (30 votes cast)
Jak opanować złe przenoszenie wyrazów w MS Word, 9.1 out of 10 based on 30 ratings

← Previous post

Next post →

9 Comments

 1. Dobra rada i być może obiecujący początek ciekawej serii o codziennym korzystaniu z pakietu Office, hm? 😉

  VN:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Sławomir Łais

   Myślę, że tak, bo edytor tekstu jest cały czas jednym z podstawowych narzędzi, a znajomość kilku tricków pozwala naprawdę o wiele efektywniej pracować – zwłaszcza z dużymi dokumentami.
   Myślę, że w praktyce trenerskiej sięgamy też często do PowerPointa (lub odpowiednika), więc o tym pewnie też się pojawi.
   Dziękuję za komentarz.

   VN:F [1.9.20_1166]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 2. Witam,
  Korzystam z wersji 2010. Chciałbym zastosować owe przenoszenie do całego dokumentu pracy licencjackiej. Jest sposób by zrobić to za jednym razem, czy należy pojedynczo?

  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Sławomir Łais

   Wprowadzenie „twardych spacji” jest możliwe do zrobienia w sposób bardziej automatyczny za pomocą funkcji „Znajdowanie i zamienianie” (CTRL+h). Wtedy każdy jednoznakowy łącznik wraz ze spacjami należy zamienić na tenże sam łącznik, tylko z odpowiednimi spacjami. Przykładowo: w pole znajdź wpisujemy „[spacja]w[spacja]” a w pole „zamień na” wpisujemy „[spacja]w[spacja nierozdzielająca]”. Spację nierozdzielającą można wpisać wybierając w oknie „Znajdź i zamień” najpierw przycisk „Więcej” a potem „Specjalne” lub po prostu wpisując „^s”.
   Taką zmianę trzeba by zrobić dla innych jednoliterowych łączników jak „i”, „a”, „z”…
   Przy automatycznych zmianach tekstu, szczególnie jak się używa przycisku „Zamień wszystko” warto dobrze przemyśleć każdy ruch i mieć kopię dokumentu na wszelki wypadek, choć oczywiście zawsze jak coś pójdzie nie tak można nacisnąć Ctrl+z.

   VN:F [1.9.20_1166]
   Rating: +3 (from 3 votes)
 3. Dzięki za odpowiedź mistrzu.
  Czy ‚się’ to też bękart?

  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 4. się, są itd ?

  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 5. Avadoro

  Odradzam ustawienie od razu dla całego dokumentów twardych spacji po jednoliterowcach. W większości w wypadków to nie jest potrzebne, a efekt będzie taki, że ta twarda spacja – pierwsza w wierszu – będzie zazwyczaj krótsza od kolejnych, miękkich, co fatalnie wygląda. Lepiej po zakończeniu edycji dokumentu ustawić niezbędne twarde spacje i wtedy manipulować wielkością kerningu, by wyrównać wielkość twardej spacji z miękkimi.

  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 6. Witam! Coś podziało sie z moim dokumentem. Jest to praca licencjacka, od promotora miałam w niej kilka zmian, usuwając je porobiły mi się duże odstepy miedzy wyrazami, zrobiłam więc twardą spację i w tej chwili mam na koncu wiersza puste pole, a niektore wyrazy są po prostu podzielona..;/;/ co zrobic?

  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Sławomir Łais

   Trudno mi powiedzieć co może być przyczyną tego objawu, bo nie widzę dokumentu.
   Jeśli dobrze rozumiem objaw, to na końcu wiersza jest puste pole – to może wskazywać, że jest tam jakiś znak końca akapitu (lub miękki koniec wiersza tzw. shift-Enter). Najprościej takie rzeczy likwiduje się kasując tę to co jest pomiędzy źle rozdzielonymi wyrazami (ostatni z jednej linii i pierwszy z następnej) i ponownie wstawiając spację.
   Może być też tak, że następny wyraz z „feralnej” linii, czyli ten, który zaczyna następną linię, jest posklejany twardymi spacjami z kolejnymi wyrazami i razem tworzą duży element, który nie chce się pokazać w uprzedniej linii.
   Można też podejrzeć jakie są znaki specjalne w tekście wciskając przycisk ich odkrywania (takie jakby odwrócone pi lub skrót klawiszowy CTRL*).
   Tyle mogę pomóc nie widząc dokumentu.

   VN:F [1.9.20_1166]
   Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz