Najciekawsza wizualizacja myśli o edukacji
10 listopada 2010Zachęcać zamiast zniechęcać – pierwszy kontakt email bez załączników
17 listopada 2010Jedną z ciekawszych form wizualizacji jest prosty komiks. Krótki, zabawny i z celną puentą może stanowić świetne narzędzie trenera. A taki komiks nie jest wcale trudno zrobić.
Make beliefs comix
Na pierwszy rzut proponuję http://www.makebeliefscomix.com. Jest to najprostszy z opisywanych serwisów.
Komiksy tworzymy szybko i łatwo – wszystko na jednym ekranie. Jednak prostota jest okupiona małą liczbą gotowych elementów – nie ma właściwie żadnych teł, a postaci jest niewiele, w tym część bajkowych. Każda postać ma na szczęście kilka pozycji (ustawienie ciała i mimika twarzy).
Polecam dla osób, które chcą szybko, łatwo i nie potrzebują rozbudowywać rysunek o żadne elementy.
Serwis obsługuje „polskie litery”. Po utworzeniu komiksu można go wydrukować lub wysłać do siebie. Osoby niecierpliwe mogą od razu zrobić zrzut ekranu (najprościej klawisze shift i PrtScr) i wkopiować komiks do PowerPointa.
Bitstrips
Bitstrips.com jest serwisem o przeciwnych parametrach – to znaczy jest mniej prosty, ale za to pozwala na bardzo dużo – włącznie z wytworzeniem postaci z gotowych elementów – można stworzyć na przykład siebie.
Niestety aplikacja ta nie obsługuje polskich liter, więc przy dłuższych tekstach w języku polskim może być problem. Tak czy inaczej warto spróbować – super zabawa.
Tak naprawdę serwis bitstrips jest pomyślany jako narzędzie dzielenia się (również oceniania i komentowania) komiksami online. Ale oczywiście można w miarę łatwo przekopiować komiks do PowerPointa.
Toondoo
Toondoo.com to bardzo rozbudowany serwis z wieloma narzędziami. Oprócz samych komiksów można na przykład narzędziem TraitR tworzyć postacie poprzez dobieranie bardzo dużej liczby szczegółów (kształt głowy. włosów, brwi, oczu itd.). Co ciekawe podczas tworzenia komiksów każdej postaci może być przypisane kilka pozycji ciała oraz kilka wyrazów twarzy wyrażających emocje. Ten kij ma oczywiście dwa końce – można bardzo dużo zmieniać i osiągnąć pożądane, ale przez to trzeba się trochę napracować.
Ten program radzi sobie z polskimi literami trochę pośrednio. To znaczy ma chmurki dedykowane do angielskich tekstów i wtedy mamy bardziej komiksowe czcionki, ale polskie litery pisane są nadal Arialem. Ma również chmurki do międzynarodowych tekstów, ale z mniej komiksową czcionką (też chyba Arial). Jest to pewna niedogodność.
Serwis polecam tym, którzy mogą poświęcić trochę więcej czasu i zależy im na konkretnym efekcie. Również tym, którzy mają dzieci w wieku szkolnym…
Kwestia obejścia problemu braku polskich liter
Jeżeli bardzo ci przeszkadzają kłopoty z polskimi literami w bitstrips i toondoo, to chyba najłatwiej je obejść robiąc po prostu komiks z pustymi chmurkami i dokładając teksty już PowerPoint lub innym programie.
Uwaga – w bitstrips.com nie można po prostu nabić dużo spacji – trzeba na ich końcu dać jakiś znak – na przykład kropkę.
Kwestia praw użycia
Jeśli robimy komiksy dla zabawy lub umieszczamy je na blogu (tak jak ja), to na ogół wystarcza podanie źródła.
Jeśli chcemy sprzedawać takie komiksy, to raczej na pewno nie wolno.
Ale co z użyciem na szkoleniach? Sam nie wiem, muszę kiedyś spytać jakiegoś prawnika.
Jeśli chodzi o zapisy przy naszych komiksach to mamy:
- http://www.makebeliefscomix.com/About-Us/ – tutaj na końcu strony znajdziemy krótką notkę, że jeśli się chce zarabiać na komiksach, to trzeba się skontaktować z autorem.
- http://bitstrips.com/terms.php – TOU (Terms of Use) – sporo czytania, ale można wychwycić, że użycie komercyjne wymaga kontaktu z firmą.
- http://www.toondoo.com/termsofuse.jsp – tutaj jeszcze więcej czytania i to w dodatku językiem prawniczym – niestety też wydaje mi się, że komercyjne użycie nie za bardzo wchodzi w grę.
Jeżeli ktoś z czytelników zna się na kwestiach prawnych lub przećwiczył kwestię użycia tego typu treści na szkoleniach (na przykład jako materiał ilustracyjny), to będę wdzięczny za dopisanie się w komentarzu. Wszystkim nam to pomoże.
4 Comments
Doskonała propozycja dla trenerów ale i nauczycieli,wykładowców, wszystkich, którzy zajmują się uczeniem innych i przygotowują materiały, prezentacje, ćwiczenia. Komiksy pozwalają na większą podmiotowość.
Już „sprzedaję” tę wiedzę innym. Sławku – podaj dalej – działa :))
Myślę, że takie właśnie formy mogą uatrakcyjnić szkolenia. Widzę, że też prowadzisz bloga dla trenerów – już go czytam. Bardzo mi się podoba.
nalezy sprawdzic:)
Jesli ktoś tego uzywa na szkoleniach w edukacji publicznej niedochodowej typu uczelnie – moze kozystac bez ograniczen, natomiast uzytek komercyjny i marketingowy wymaga zgody autora.