Wizualizacja dysproporcji w PowerPoint – zamiast wykresu
9 grudnia 2010Minutnik w PowerPoint – odliczanie czasu na szkoleniu
3 stycznia 2011Metafora, dobra ilustracja, ciekawe zestawienie – to narzędzia pracy trenera, wszak często dążymy do tego, żeby ważna myśl lub koncepcja zapadła w pamięć uczestnikom szkolenia. Oto kilka serwisów, które pozwolą łatwo i szybko zbudować ciekawą ilustracją w postaci fotomontażu.
Znajdziecie w nich szereg gotowych pomysłów, a skorzystanie z nich nie będzie wymagało ani zbytniej wiedzy ani wysiłku.
Photofunia.com
Serwis zawiera moduł fotomontaży nazwany Effects. Jest tam dość bogata biblioteka gotowych zdjęć, do których możesz dostawić swoje zdjęcie. W wielu przypadkach będzie to musiałoby być zdjęcie twarzy, ale jest też sporo fotomontaży, w których zagrają inne zdjęcia.
Moduł Lab pozwoli ci przerobić twoje zdjęcie według wybranego schematu – na przykład na puzzle, portret z klocków Lego czy tzw. plakat motywacyjny ze zdefiniowanymi przez ciebie napisami.
Co ciekawe, pod zakładką Downloads, można znaleźć aplikacje na urządzenia mobilne z systemem Android lub na iPoda, iPada ew. iPhone’a.
Zapraszam na http://www.photofunia.com/.
Funphotobox.com
Tutaj dostępne fotomontaże podzielono na trzy kategorie: Face Effect, Photo Effects i Animations. Nazwy mówią same za siebie, chciałbym jednak przypomnieć, że używanie animacji w prezentacjach wymaga pewnej dozy zdrowego rozsądku, bo łatwo przekroczyć granicę pomiędzy efektownością a efekciarstwem.
Zobaczcie sami http://funphotobox.com/.
Loonapix.com
Serwis umożliwia przygotowanie różnych fotomontaży:
- typowych, jak pozostałe serwisy,
- wklejenia zdjęcia w ramkę (raczej kiczowate wzory),
- wstawienia twarzy w dziurę wyciętą w zdjęciu,
- kalendarzy i
- animacji.
Wszystko równie wygodnie i łatwo jak w pozostałych opisanych serwisach na stronie http://www.loonapix.com/.
Prawa do używania wytworzonych ilustracji
W przypadku Photofunia dokument określający prawne zasady użytkowania serwisu jest pod adresem http://pl.photofunia.com/terms. Niestety nie jest on przetłumaczony na Polski i w sumie dość zawiły. Nie ma wątpliwości, że nie powinno się handlować tymi zdjęciami. Zasadniczo też nie powinno się wykorzystywać do celów komercyjnych.
Jeśli chodzi o Funphotobox, to jest dokument TOS (Terms of Service) pod adresem http://funphotobox.com/terms.aspx, jednak nie doszukałem się w nim jasno wyjaśnionych zasad korzystania z wytworzonych ilustracji. Jeśli ktoś się doszuka, to proszę o komentarz.
Loonapix jeszcze mniej jasno określa zasady użytkowania – ślady można znaleźć w FAQ (często zadawane pytania) pod adresem http://www.loonapix.com/faq.
Reasumując: nie odważyłbym się handlować takimi obrazkami czy umieszczać ich jako np. ilustracji w książce. Wydaje mi się jednak, że użycie na szkoleniu, szczególnie jeśli się podaje skąd się zdjęcie wzięło, powinno jakoś ujść. Zastanawiałbym się nad drukowaniem takich zdjęć w materiałach szkoleniowych.
Jeśli ktoś się na tym zna, to zapraszam do podzielenia się w komentarzach.
Oto kilka przykładów (kliknij by powiększyć):
1 Comment
[…] zilustrowano za pomocą serwisu FunPhotoBox, który opisywałem w artykule http://praktykatrenera.pl/metafora-droga-fotomontazu-interesujaca-ilustracja/. VN:F [1.9.6_1107]Oceń artykuł:proszę czekać…Rating: 0.0/10 (0 votes cast) Rekomenduj ten […]