Daj się poznać za darmo – marketing wirusowy
12 stycznia 2012Pokazać nakładanie się efektów – izometria w Power Point
29 kwietnia 2012Trener pracuje własną osobą, więc nie jest obojętne czy potrafi dobrze ją przedstawić. Życiorys i opis własnych kompetencji to podstawowe narzędzie promocji trenera. Są sposoby, żeby je zrobić w sposób nowoczesny, a miejscami nawet wywołujący efekt WOW z wykorzystaniem nowoczesnej infografiki. Dobrze przygotowane CV, to dobre pierwsze wrażenie.
Linked In
Coraz popularniejsze staje się odsyłanie osób zainteresowanych konkretną osobą do profilu na LinkedIn. Jest kilka portali o podobnym celu (np. GoldenLine), jednak wydaje mi się, że właśnie ten jest dość znany, międzynarodowy i chyba się przyjął jako standard.
Właściwie istotą linkedin było pokazywanie połączeń między ludźmi, ale własnie potencjał tkwiący w informacji na temat naszego otoczenia zawodowego spowodował, że portal świetnie służy do promocji własnych kompetencji.
Dlatego twój profil na LinkedIn to jakby żywy życiorys – pokazuje to co o sobie napisałeś, ale przede wszystkim to co się wokół ciebie dzieje. Jest tam sporo miejsca na informacje tworzone przez ciebie i sieć ludzi wokół ciebie. Mozna dopisywać między innymi projekty, można wpisywać rekomendacje ludziom, których napotkałeś na swojej drodze.
Profil jest darmowy, więc warto sobie założyć.
Życiorys w postaci infografiki
Bardzo ciekawym pomysłem jest zebranie informacji z LinkedIn i przedstawienie jej w postaci bardzo modnej ostatnio infografiki. Dzięki temu czytający dostanie nietuzinkowy, elegancki materiał, na który trudno nie zwrócić uwagi.
Służy do tego serwis Visualize.me. Serwis pozwala zaimportować dane z Linked in i na ich bazie zbudować ciekawą wizualizację na swój temat w jednym z wielu dostępnych styli. Wizualizację można wyeksportować do PDF i wydrukować lub udostępnić w internecie.
Innym serwisem podobnym do poprzedniego jest re.vu. Zasada działania jest podobna, przy czym powstałe CV jest dostępne tylko w wersji internetowej, ponieważ zawiera elementy interaktywne. Jedynym mankamentem jest problem z niektórymi szablonami, których fonty źle wyświetlają polskie litery.
Mapa powiązań
Na deser może już mniej nadające się na CV, ale ciekawe narzędzie do wizualizacji danych o powiązaniach – Linked In Maps.
Warto zobaczyć strukturę własnej sieci, jeśli ma się rozbudowany profil. Można zobaczyć jakie właściwie kręgi znajomych się ma i jak są pozostałe osoby powiązane.
Trzeba sobie zdawać sprawę, że osoby, które chcą nas zatrudnić lub skorzystać z naszych usług tak czy inaczej nie poprzestaną na naszym wydrukowanym CV (chyba, że Google zbankruktuje). Warto jest mimo wszystko zwrócić na siebie uwagę dobrze opracowanym CV – dobry design i ciekawa forma na pewno pomoże.
1 Comment
Uwielbiam oglądać takie kreatywne CV i zawsze podziwiam tego typu pomysły. Szperając po sieci znaleźć można fajne narzędzia, które pozwalają na takie cuda. Żałuję, że ja nie mogę sobie pozwolić na aż takie szaleństwo jak na przykład CV w postaci infografiki. Ale znalazłam taką ciekawostkę jak interaktywne CV http://interviewme.pl – narzędzie to pozwala na wysłanie linka z CV do jakiejś innej osoby, fajna sprawa 😀