fbpx

Ciekawa wizualizacja przebiegu dyskusji – Notabilia

Dyskusja to metoda stosowana zarówno w sali szkoleniowej jak i w e-learningu. Jeśli jest ona uporządkowana, to można ją przedstawić graficznie, co znacznie może uatrakcyjnić późniejszą analizę jej przebiegu.

W sieci natknąłem się na ciekawą wizualizację dyskusji, w której występują dwa typy wypowiedzi: na tak i na nie. Konkretnie rzecz biorąc jest to dyskusja prowadzona na Wikipedii w ramach mechanizmu AfO (Article for Deletion), czyli mechanizmu społecznościowego dotyczącego zgłaszania artykułów do skasowania. Jeśli takie zgłoszenie się pojawi, to prowadzona jest dyskusja dotycząca usunięcia artykułu i w końcu artykuł jest usuwany lub zostawiany. Ponieważ w wikipedii może pisać każdy z nas (ty też), to taki mechanizm jest potrzebny, żeby nie było śmieci lub artykułów łamiących powszechnie przyjęte społeczne reguły.

Na stronie notabilia.net można znaleźć wizualizację 100 najdłuższych dyskusji, które zakończyły się skasowaniem artykułu oraz 100 najdłuższych dyskusji, po których artykuł pozostał.

Zasad ilustracji jest taka, że każdy post dyskusji na tak („keep”) zakrzywia linię artykułu w lewo, a każdy post na nie („delete”) zakrzywia tę linię w prawo. W ten sposób każdy ze 100 artykułów jest reprezentowany przez krzywą ilustrującą dynamikę dyskusji.

Co więcej, ilustracja jest interaktywna, dzięki czemu można najechać na wybraną linię by zobaczyć jaki jest temat dyskutowanego artykułu.

Myślę, że to może być inspiracja do tego, żeby ilustrować procesy dydaktyczne, które realizujemy w sali szkoleniowej lub w e-learningu. W szkoleniu blended learning można na przykład w podobny sposób podsumować przebieg dyskusji online – pod warunkiem, że zawierają sporo postów.

Zacząłem się zastanawiać właśnie jak zilustrować dyskusję prowadzoną metodą kapeluszy de Bono. Może macie pomysł?

VN:F [1.9.20_1166]
Oceń artykuł:
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

← Previous post

Next post →

1 Comment

  1. Fajne… Kłaniają się interfejsy, o których pisałem ostatnio.

    A na De Bono pomysłu nie mam – pewnie trzeba by wejść w 6 wymiarów 🙂 A może da się to jakoś inaczej rozegrać?

    VA:F [1.9.20_1166]
    Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz